Історія Станиці НЙ

Перші кроки

Свято Юрія 1950 року у Кренфорді, Ню Джерзі

У пізних 1940-их роках для великої кількості пластунів-імігрантів, котрі вирушили на нові поселення в Америку після Другої Світової Війни, новим місцем проживання стало місто Ню Йорк - славний «порт імігрантів» - в'їзд до країни зірок.

Ті, хто осіли у метрополії, відразу почали гуртуватися в пластові частини. Отож, весною 1949 року офіційно засновано Пластову Станицю Ню Йорк, в якій формально почали свою пластову діяльність 63 члени.[1]

Пл. сен. Мирослав Раковський, ЛЧ, перший станичний

 

Годі перелічити всіх діячів пластової станиці, їх було понад кілька сотень. Першим станичним було обрано пл. сен. Мирослава Раковського. У перших двох десятиріччях свого існування членство ню-йоркської станиці пишалося аж 724 членами. В тому часі вона складалася з мужиського і жіночого кошів, котрі мали по три юнацькі курені, і протягом кількох років - п'ятеро новацьких гнізд.[2] В осередках УСП і УПС було 177 старших пластунів і 112 сеніорів.

Ініціятива

Юнацький табір "Мала береза", 1951 р., Наррозбург, Ню Йорк

Діяльність членів станиці у пластовій програмі та в громаді завжди була непересічною. Адже вже у 1949 році станиця зорганізувала першу пластову зустріч у США в місті Баунд Брук, Ню Джерзі. Рівнож, пластуни з Ню Йорку орагнізовували перші табори у Нарровзбурзі, Н.Й. та щорічні окружні Свята Весни. У 1952 році, вперше, відбулася костюмова забава (Костюмівка) п.н. «Баль у князівни Сніжинки» для насолоди пластового новацтва і дітей громади.

Новацька костюмівка "У підводного царя" 1964 р.

Не менш важливою є активність старших пластунів та сеніорів, які від самих початків періодично займали пости у Крайовій Пластовій Старшині США, головна кацерлярія якої знаходилася до 2010 року у ню-йоркській пластовій домівці.

Спадок Пластприяту

Відвідини Начального Пластуна Сірого Лева на Вовчу Тропу, СЮ 1953 р.

Пластприят невтомно працював у ранніх роках історії станиці, присвячуючи багато часу молоді, оскільки він вірив у користь пластової організації. Яскравим доказом посвяти та довір'я цих приятелів Пласту є влаштування та утримування нової пластової оселі Вовча Тропа в Іст Четгемі, Н.Й. Вона була закуплена 1953 року спільно з довколішніми станицями східної Америки.

Не легко ствердити хто, і як багато допоміг збудувати цю нову оселю, але у проводі руху були члени «комісії закупу» з Ню Йорку, а саме, пл. сен. Ярослав Бойдуник, інж. Орест Клюфас, пл. сен. Михайло Юзенів, п. Володимир Сушків і п. Богдан Соболта. В 1959 р., заходом Управи Пластприяту та Станичної Старшини, створено Комітет Купна Пластового Дому, який в 1963 році офіційно перетворився у Пластову Фундацію. Тут слід згадати ініціяторів та перших членів Дирекції Пластової Фундації: інж. Роман Баранський, довголітній голова, та члени п. Володимир Саляк, пл. сен. Ярослав Падох, мґр. Петро Дармограй, п. Михайло Савицький та архітектори - інж. Евстахій Ярош й інж. Іван Заяць.

Пластовий дім на 2 авеню

 

В 1964 р. Пластова Фундація закупила існуючий Пластовий Дім за адресою 144 2-га авеню, на розі 9-ої вулиці (зліва). Домівка, в якій надалі відбуваються пластові заняття та імпрези, була посвячена 5 грудня 1970 р.

Сьогодні, Ланка Батьків продовжує традицію своїх попередників. Батьки добровільно допомагають у підготовці до Свічечки, Костюмівки, Фестивалю, Миколайка, та йдуть на руку виховникам в разі потреби.

Громадське життя

Парада "Лояльности" 1967 р.

Життя української громади ню-йоркської метрополії завжди перепліталося з пластовою програмою. Особливо на початках третьої іміграційної хвилі, громада пристосовувалася до пластового календаря в станиці. Адже, пластова програма мала пріоритет й рівночасно, пластуни Ню Йорку радо брали (і далі беруть!) участь у різних громадських імпрезах/святах.

Листопадовий апель 1959 р.

Члени станиці появлялися на не одній параді, академії, національнім святі, або маніфестації. У своїй домівці Станиця відзначала також важливі національно-історичні дати як наприклад, Листопадовий Зрив (1 листопада) і День Соборности (22 січня) урочистими пластовими апелями. Нині пластуни вшановують жертв Голодомору своєю участю у щорічному «Поході пам'яті» і панахиді в катедрі св. Патрика у Ню Йорку.

Для молоді, протягом років, ніколи не забракло розвагових пластових занять. Від вересня до червня юнацтво відбувало вечірки, Вечори Юнака, Адріївські Вечори, і т.п.

Кроки вперед

Пластова станиця у Ню Йорку далі кипить життям і енергією.

У зв'язку з останною, т.з., четвертою хвилею імігрантів з України, нашій організації пощастило втримати кріпкий, здоровий пластовий дух і успішно продовжувати пластову програму.

Станиця сьогодні складається з двох юнацьких куренів, двох новацьких гнізд[4], осередків УСП і УПС, та Ланки Батьків.

Новацтво і юнацтво відбуває заняття щотижня під час навчального року, молодь бере участь у змаганнях Орликіяди, зимових і літних таборах, станичній прогульці, й Святах Весни. Останніми роками, завдяки осередкові праці УСП, юнацтво має можливість восени здавати ряд вмілостей на пластовій оселі Вовча Тропа під час т.з. «Вмілість вікенду».

Старші пластуни стоять на провідничих місцях таборів, вишколів і зустрічей. Сеніори й батьки станиці активно працюють у Станичній Старшині й постійно підтримують пластову програму.

Автори і редактори: В. Корнага, О. Пясецький, К. Ференцевич і Т. Глум; чорно-білі фотографії з книги "ХХ років: Збірник з нагоди 20-річчя пластової станиці в Ню Йорку" 1969 р.